Origami wall versus opěrné zdi, které už znáte

Není opěrná zeď jako opěrná zeď. Zatímco někde si vystačíte s nízkou zídkou, jinde musíte vybudovat pořádnou zeď s bytelnými základy. Pokud si můžete vybírat, považujte se za šťastné. Nečeká vás žádný kompromis. Vyberete si přesně takovou opěrnou zeď, která odpovídá stylu vaší zahrady. A především vašim představám.

Opěrná zeď od A-Z

Tedy skoro od A - Z. Dali jsme dohromady všechny varianty opěrné zdi, které nás zrovna napadly. Abyste věděli, na čem vlastně jste. Protože s opěrnou zdí nezačnete kopnutím do země, ani namícháním malty, ale výběrem opěrné zdi!

Zpevnění svahu, tvorbu zahradní kaskády (případně okrasné zdi) můžete vyřešit…

  • postupným vysvahováním

  • palisádou

  • georohoží

  • gabionem

  • zdí ze ztraceného bednění

  • zdí z pohledového betonu

  • kamennou zdí

  • libovolnou svahovou tvárnicí

  • nebo samozřejmě Origami wall

Všechno má své pro a proti. Kde má některá z variant opěrné zdi navrch co do funkčnosti, tam ztrácí na variabilitě. Nebo na něčem jiném. K výčtu možností proto přihazujeme ještě plusy a mínusy.

Opěrná zeď Devětkrát jinak

Vysvahování

Jednoznačnou výhodou vysvahování je cena. Kromě výdajů a energie za povrchové úpravy vás tahle varianta “opěrné zdi” totiž nestojí vůbec nic. Vezmete zeminu, prohodíte ji přes síto, dáte jí patřičný spád a máte hotovo. U větších ploch nejspíš zaúkolujete bagristu. Nevýhodou je, že vysvahování prostě a jednoduše nemůžete aplikovat všude. U velkých výškových rozdílů nebo u nestabilních půd hrozí sesuvy.

Palisáda

Ani ta vás nemusí vyjít draho. Zvlášť pokud jste šikovní a umíte si jednotlivé “díly” vyrobit sami. Oblíbeným materiálem jsou oválné zbytky kmenů, které vznikají při loupání dýhy. (Jsou to přesně ty, z kterých milovníci koní často vyrábí překážky pro parkour.) Když opatříte jeden konec špicí, vznikne kůl, který palicí hravě zarazíte do země. Kůly, případně dřevěné hranoly, je možné také zapustit do betonu. Musíte ovšem počítat s tím, že ani chemicky ošetřené dřevo nevydrží věčnost. Na trhu jsou k dostání také různé betonové imitace dřevěných kůlů a hranolů. Za ty si však připlatíte nemalý peníz.

Georohož

Zpevnění svahu dosáhnete také georohoží, případně geomříží. Jde vlastně o jakési sítě (nebo mříže), které zabraňují tomu, aby zemina ze svahu sjela. Mohou být z přírodních i umělých materiálů, liší se pevností, životností i účelem. Jejich výhodou je poměrně široká variabilita. Do návrhů a realizací byste se ovšem neměli pouštět svépomocí. Pokud vás zaujmou, požádejte o projekt některou specializovanou firmu.

Gabion

Výhodou gabionů je to, že jsme je v průběhu let začali považovat za normální. Zatímco v začátcích gabionové éry “klece na kameny” chápal málokdo, dnes se nad nimi už asi nikdo nepozastaví. Gabion ovšem neplatí za nejlevnější variantu. A pokud byste náhodou chtěli ušetřit a naskládat si kameny do klecí sami, je tu jistá pravděpodobnost, že si u čtvrté, nejpozději u páté klece začnete s kameny povídat :-)

depositphotos_111633572-stock-photo-wire-mesh-rubble-on-green.jpg

Pokud uložíte kameny bez rozmyslu, ladu a skladu, klece se časem zdeformují, ztratí fazónu a výsledek bude vypadat nějak takto.

Ztracené bednění

Správně spočítaná, navrhnutá a postavená zeď vydrží všechno. Bednění můžete buďto přiznat, nechat zarůst (oblíbený a rychlý je třeba břečťan), obložit nebo nahodit omítkou. Cena takové zdi je vyšší, protože bednění, beton i železo něco stojí. U zajištění vysokých prudkých svahů jde často ale o jedinou možnost.

Soubor_000.jpeg

U vyšších zdí a prudších svahů si nechte svůj stavební záměr vždy posvětit statikem.

Pohledový beton

Co do nosnosti, spolu se zdí ze ztraceného bednění pohledový beton vládne. V porovnání s ní je však jinde cenově, pro někoho i esteticky.

Kamenná zeď

Nefalšovaná kamenná zeď je projekt pro zahradní gurmány. Vybírat a pokládat kámen po kameni není žádný med. Ve skutečnosti je to tak složité, že se nejspíš neobejdete bez kameníka. A na toho si nejspíš nějaký pátek počkáte. Pomoci si můžete obložením falešné kamenné zdi ze ztraceného bednění, jak už jsme uvedli výše. Nebo nákupem předpřipravených kamenů, které do sebe zapadnout jako ulité. Nevýhoda? Připočtěte základy, drenáž a energii, které budete muset stavbě věnovat a vyjde vám jednoznačně nejdražší varianta.

Depositphotos_336925598_xl-2015.jpg

Umět si počínat tak, aby do sebe kameny zapadaly a vznikla kamenná stěna s minimem pojiva. V tom spočívá umění stavby kamenných zdí.

Zde je pojiva podstatně víc, než je pro estetický vjem zdrávo.

Svahová tvárnice

Nemusíte být stavitel katedrál, a přesto poskládáte zeď ze svahových tvárnic dohromady sami. Výhodou je také to, že svahová tvárnice není jen mrtvý kus betonu, něco málo na ní přece jen vypěstujete (s ohledem na omezený prostor ovšem nejčastěji rozchodník, traviny nebo plevel). S funkcí opěrné zdi je to trochu horší, tvárnice toho víc nepodepře než podepře. A co se týká vzhledu? Tomu vlastně tak trochu vděčíme za to, že Jaroslav jednoho dne šel a vymyslel tvárnici vlastní.

Origami wall

Je neotřelá, minimalistická a zároveň není “chudá”, má promyšlený závlahový systém, nabízí dost prostoru k pěstování a rostliny i zemina tak zadrží nemálo vody. Cena není nejnižší, protože máte co dočinění s originální betonovou tvárnicí, kterou vezmeme pokaždé několikrát do ruky - dokud není výsledek perfektní. Opěrná zeď však ve výsledku pořád vychází levněji než zeď z pohledového betonu nebo kamenů. A vcelku nedávno jsme přišli na způsob, jak z ryze exteriérové zdi udělat interiérovou.

IMG_1292.jpg

Podpora svahu i dostatek místa pro pěstování nejrůznějších rostlin. To je Origami w

all.

Zeď (na) přání

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, přejeme šťastnou ruku s pořízením i stavbou.

Že je naše Origami wall jasná volba? Už se těšíme na vaši zprávu.

Previous
Previous

Vertikále se meze nekladou aneb zvedněte zahradu do výšky

Next
Next

Zeď, která žije, roste, podpírá i skrývá. Seznamte se