Vertikále se meze nekladou aneb zvedněte zahradu do výšky
S oblibou říkáme, že budoucnost má vertikální směr. Nejen ve výškových domech, ale taky třeba ve vertikálních zahradách. Ty nabízí řadu výhod, kterými dalece (nebo spíš vysoce?) předčí své tradičnější horizontální příbuzné. Zároveň vyžadují trochu znalosti, cviku a rozvahy, protože případné nadšené zahrádkáře čekají nástrahy, o kterých je dobré předem vědět.
Vertikální zahrada = zahrada budoucnosti
Vertikální zahrada je termín mnoha podob. Základní podmínkou je, aby byla více či méně svislá. Ale jinak se dá za vertikální zahradu považovat takřka všechno od osázeného svahu přes opěrné zelené zdi z tvárnic až po zelenou fasádu. U posledního jmenovaného máme na mysli fasádu v pravém smyslu slova. Takovou, která chrání dům před hlukem a zimou zvenčí. Obyčejná fasáda porostlá břečťanem má sice zelenou barvu, ale o dalších funkcích vertikální zahrady - jako je třeba udržování vlhkosti a mikroklima - nemůže být moc řeč.
Mínusy vertikálních zahrad
Jsme rádi fér. Aby to nevypadalo, že jsme nad běžným směrem pěstování rostlin zlomili hůl, uvedeme nějaké stinné stránky vertikálních zahrad.
A to doslova. Může se stát, že rostlinám z horních pater se bude dařit víc - a tak zastíní rostliny pod sebou. Těm může nedostatek světla chybět. Zrovna tak hrozí, že pokud do vyššího patra zasadíte nemocnou rostlinu nebo například použijete špatný substrát, rozšíří se patogeny přes zálivku (nebo přes listy či přes hmyz nebo další živočichy) na rostliny níže.
Obecně také nenabízí vertikální zahrady dostatek místa pro neomezený růst kořenů. Rostliny proto obvykle dosahují menších rozměrů, než do jakých by dorostly za běžných podmínek.
V poslední době hodně frčí takzvané vyvýšené záhony. Třebaže tak úplně nespadají do kategorie vertikálních zahrad, protože samotné pěstování probíhá v horizontální rovině, na chvíli se u nich přece zastavíme. Vyvýšené záhony jsou oblíbené především proto, že se k nim pěstitel nemusí sklánět.
Trablí těchto záhonů je ovšem to, že poměrně rychle vysychají, takže se musí častěji zalévat. Pokud nemáte hadici, zálivkou z konve si dáte slušně na frak. Především ale hrozí, že přečastým zaléváním zbavíte půdu rychle živin. Zkrátka odtečou spolu s vodou.
Plusy vertikálních zahrad
Pokud se do dřevěných pěstitelských konstrukcí hodláte pustit, pamatujte na to, že méně je někdy více. A že je lepší menší množství hlíny v menší “kapse”, kterou mají rostliny šanci prorůst kořeny a následně jimi udržet vláhu i živiny v půdě.
Jako třeba u záhonů z palet, na které někdo věší jednotlivé truhlíky, jiný substrát zabuduje přímo dovnitř. Takové záhony výborně plní jednu ze zásadních funkcí vertikálních zahrad, protože významně rozšiřují plochu k pěstování. Majitelům pak umožňují zahradničit třeba na balkoně.
A teď zpátky na zahradu.
Prostor
Vertikální zahrada se nabízí jako vhodné řešení pro ty, kteří mají tuze velké pěstitelské plány a zároveň příliš malou zahradu. Na plochém metru čtverečním máte k dispozici právě jeden čtvereční metr, na kterém může něco růst. Shora vás ale zpravidla nic neomezuje. Tak proč byste prostor nevyužili?
Přístupnost
Stát rovně po čas, co trháte ředkev nebo stříháte pažitku do polévky? Proč ne. Zahradníci z vertikálních zahrad mají po většinu času hlavu vztyčenou :-)
Údržba
Občasnému zanesení zbloudilého semínka se neubráníte ani zde. Faktem ovšem je, že vertikální zahrada je jednodušší na údržbu. Nežádoucí plevel se nešíří zdaleka tak snadno a rychle jako na “obyčejné” zahradě. Zvlášť pokud jednotlivé rostliny rostou odděleně v truhlících, květináčích, tvárnicích nebo různých kapsách.
Rozmanitost
Spousta barev, tvarů, vůní i chutí. Okrasné květiny, zelenina, bylinky, dokonce i ovoce mohou růst v míru blízko sebe.
Maskování
“Co je důležité, je očima neviditelné.” Slavný Saint-Exupéryho výrok platí i zde. Za vertikální zahradu můžete snadno schovat, co je vám cenné. Například soukromí. Živou zelenou stěnu považujeme za podstatně šťastnější cestu k tvorbě komorního prostředí než jednolité betonové ploty.
Styl
Vertikální zahrady představují neokoukaný prvek, který se uplatí na dvoře i před domem, dokonce i uprostřed velké zahrady, kde úspora místa zdánlivě nedává smysl. Ale jsou tam, protože prostě vypadají ukrutně dobře.
Něco navíc
Když si k tvorbě vertikální zahrady vyberete originální tvarovku, zvládnete dvě i více much jednou ranou. Například zpevnění svahu. Nebo důmyslný systém pro závlahu náročnějších sazenic. Nebo tvarovou variabilitu. Nebo všechno v jednom.
Zahořeli jste pro Origami wall?
Už ji vidíte na vlastní zahradě?
Od toho jsme tady.
Napište nám.