Naučte zahradu pít

Sucho je problém, který se nás dotýká čím dál víc. Potvrdí vám to každý zemědělec, vinař i rekreační zahrádkář. Zkrátka každý, kdo má co do činění s půdou a rostlinami. Srážek je nedostatek a když konečně dorazí, vyprahlá půda si s přívalem nedokáže poradit a téměř veškerá vláha odteče pryč. Jako lidé dnes stojíme před úkolem naučit půdu zadržovat vodů. Nebo ještě lépe: znovu naučit půdu, aby dokázala vodu zadržovat sama. Jak na tak důmyslnou závlahu zahrady? Vybrali jsme několik tipů.

Proč se o závlahu zahrady vůbec snažit 

Bez vody není život. Zahrada, které se dostává pravidelné závlahy, životem naopak překypuje. Daří se zde rostlinám (těm, které dostatek vláhy vyžadují) i drobným živočichům, kteří kypří a obohacují půdu. Zeleň a kontakt s ní má na psychiku člověka blahodárný vliv a navíc udržuje na zahradě příjemné klima. 

Důvodů, proč “dát” zelené (a tedy i závlaze zahrady) zelenou, je zkrátka víc než dost. 

Co tedy pro závlahu zahrady můžete dělat? Odkud začít? A jaké vůbec máte možnosti?

Jak na závlahu zahrady? Jezírko není cesta 

Akumulační nádrž na sběr dešťové vody by měla být samozřejmost. Jednak už dnes bez “akumulačky” třeba novostavbu nepostavíte, navíc k pořízení můžete využít dotace. Ale především je to voda z přírody a zadarmo. Tak by prostě měla přijít na zahradu a ne do kanálu. Jasně, tohle zavání dřinou. Ale závlahu trávníku nebo celé zahrady dnes můžete vyřešit natrvalo pořízením důmyslné sestavy podzemních hadic se závlahovými hodinami. Občas chce zkontrolovat, jestli se třeba některý rozvodů něčím nezanesl, ale fakt je, že najdete kvalitní systémy, které jsou prakticky bezúdržbové. 

Možná si už nějakou chvíli lámete hlavu tím, co jsme chtěli říct předchozím podnadpisem. Jezírko že nic neřeší? Když to vezmeme do důsledku, tak opravdu ne. Jezírkem sice dokážete zadržet vodu na pozemku, ale závlahu zahrady tím automaticky nezajistíte. Vodu si samozřejmě vezmou okolní rostliny. Pro ty vzdálenější však bude přítomnost jezírka znamenat zhruba tolik, jako pro vyprahlou kytku v květináči konev vody na vedlejším parapetu. Zkrátka nespoléhejte jen na jezírko, ale pamatujte na zálivku. 

Rozmanitost hraje prim 

Existuje přímá úměra mezi výškou trávy a množstvím zadržené vody. Příznivci biodiverzity prohlašují ryzí anglický trávník, jednolitý a pečlivě střižený, za mrtvý. A něco na tom opravdu je. Kratičká tráva nedokáže zadržovat vodu, takže čím víc trávník sečete, tím víc jej musíte zalévat. Pokud chcete udržet vodu na pozemku, musíte různorodost podpořit. Trávy, stromky, keře, byliny, luční kvítí pro opylovače… pěstovat se toho dá opravdu dost. Čím hlouběji zapustí kořeny, tím lépe pro vás. A jak rostliny porostou, budou vrhat stále větší stín na okolí. Tak zajistí další opatření proti rychlému odpařování vláhy. 

Mulčování 

Naše prababičky přikrývaly půdu kolem rostlin senem a dobře věděly, proč to dělají. Seno chránilo půdu před sluncem a pomáhalo jí udržovat vláhu. Dnes naštěstí máme kůru z jehličnatých stromů, s kterou se lépe zachází, déle vydrží a i ve větru zůstává na svém místě. 

Když to s vodou myslíte opravdu vážně

Pro maximalisty jsou tu svejly. U nás nepříliš známá technologie zavlažování zahrady vlastně staví na stejném principu jako přírodní mokřady. Vytvoříte strouhu, tu naplníte vodou a půda a okolní rostliny si následně berou tolik vody, kolik je potřeba. Mimořádně účinné jsou ve svahu, kde vodě brání proti okamžitému stečení. Nicméně, jde o řešení pro lidi s obřím pozemkem nebo minimálně stejně obřím vztahem k přírodě. Málokdo touží při procházce na zahradě znenadání spadnout do vodního příkopu. A navíc je třeba počítat s tím, že se u vody bude dařit i nežádoucím tvorům. Třeba komárům. 

Více se o svejlech můžete dočíst zde

Závlahový systém s velkým Z

Téma zavlažování není na našich stránkách náhodou. Samozřejmě jsme ho vzali na přetřes z tak trošku zištných důvodů. Origami wall umí zadržovat vodu totiž taky, a dokonce “sama od sebe”. Autorovým cílem bylo, aby jednak vypadala ukrutně dobře, ale také to, aby vykryla nedostatky běžných betonových tvárnic. Mezi které nepřítomnost jakéhokoliv závlahového systému zpravidla patří. 

sucho_je_problem.jpg

Jak naučit zahradu dodržovat pitný režim?

Přes důmyslný závlahový systém a různorodou skladbu rostlin.

Že si také umíte představit zajímavější kratochvíli než zalévání zdi? :-) Mrkněte, jak jsme si se zajištěním kapkové závlahy poradili. Tvarovky jsou navrženy jako stavebnice tak, aby trojúhelníkový profil nevytvářel půdorysně srážkový stín a zároveň zajišťoval částečné překrytí zeminy, čímž eliminuje rychlé vysoušení půdního substrátu. 

Vláha, opěra svahu, krása a vertikální zahrada v jednom? 
Na tuhle otázku už znáte odpověď. 
Dejte nám vědět, že máte o Origami wall zájem.

Previous
Previous

Ve dvou se to táhne lépe, ve dvaceti ještě líp. Poznejte sílu komunitních zahrad

Next
Next

Vertikále se meze nekladou aneb zvedněte zahradu do výšky